Dünkü yazımda bu günden itibaren hayalimde oluşturduğum Demokratik Hayalistan Cumhuriyeti ilgili yazılar yazacağım demiştim.
Bugün sizlere Demokratik Hayalistan Cumhuriyetindeki düşünce özgürlüğünde bahsedeceğim.
Demokratik Hayalistan Cumhuriyetinin anayasasının 26 maddesi açık ve net bir şekilde düşünce özgürlüğünü düzenler.
Anayasal olarak düşünce özgürlüğü var. 
Düşünceni sözlü yazılı resimle dile getirme özgürlüğüde var. 
Demokratik Hayalistan Cumhuriyetinde kimse sana düşünme demez düşünceni sözlü yazılı dile getirme demez ama düşünceni dile getirdikten sonra başına ne gelir kimse bilemez derken korkmayın ya iğneli fıçı, giyotinle kelle kesme falan yok canım çok çok meşhur soğuk yeri tecrübe edersin tek sıkıntı bu tecrübenin ne kadar süreceğini kimse bilemez.
Bu nedenle Demokratik Hayalistan Cumhuriyetinde yazılı olmayan kurallar vardır.
Muhalif olmak yasaktır.
Muhalif konuşmak yasaktır.
Muhalif yazmak yasaktır. 
Sosyal medyada muhalif paylaşım yapmak yasaktır 
Sosyal medyada muhalif paylaşıma yorum yapmak yasaktır. 
Yasak olmayan serbest olan birşey yokmu dediğini duyar gibiyim olmaz olurmu var tabii.
İktidara destek olmak serbesttir
İktidara yalakalık yapmak da serbesttir. 
Hatta Demokratik Hayalistan Cumhuriyetinde maaşlı troller var. Bu troller iktidara yalakalık yaparlar. Muhalefet olan herkese hakaret, küfürler ederler. Bak gördün mü baya serbest olan şeylerde var.
Bu Demokratik Hayalistan Cumhuriyeti çok garip bir ülkedir bir vatandaş bizim verdiğimiz vergiler nereye gidiyor diye sosyal medyada paylaşım yapsa iktidara hakaret etmekten ceza alabilir o çoook soğuk yere sürülebilir.
Bir troll herhangi bir muhalefet liderine yada herhangi vatandaşa ana avrat gelmiş geçmiş dümdüz küfür eder mahkeme düşünce özgürlüğü der çıkar yani bu Demokratik Hayalistan Cumhuriyetinde teorik olarak düşünce özgürlüğü var. 
Pratik olarak yoktur.
Yok artık o kadarda değil dediğinide duyar gibiyim var var dışarı çık sağa sola bak istersen sende Demokratik Hayalistan Cumhuriyeti gibi bir ülkede yaşıyor olabilirsin.