Neden linux kullanayım ?


Özgürdür

Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

Hızlı kurulur

Sisteminize göre + – 10 dakika değişir ama genellikle 30 dakikada yüklenir. Tek


kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

Tamdır

Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD’si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse…

Kolay kullanılır

Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

Özelleştirilebilir

Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

Virüslere geçit vermez

İnternet’ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

Şeffaftır

Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

Şeffaftır ile ne demek istedim açayım

Linux’da şu kavramları  ( crack , protokol numarası  , aktivasyon , orjinal yazılım , sahte yazılım ) bunları unutun linux kullandığınız için kimseye para vermezsiniz  hatta ( office programına , cd yazma programına , rar zip , web tasarım programına , yani hiçbir programa para vermezsiniz . İstediğiniz programı  bedavaya kurar kullanırsınız.

Ve  kimse size aman birden başka makinaya kurma falan demez istediğin kadar makinaya kurasın hatta sevdiklerine hediye edersin hatta satabilirsin.

Yada işi biliyorsundur bir linux dağıtımını taban alır kendi işletim sistemini çıkarırsın buna en iyi örnek ubuntu’dur ubuntu debian tabanlı bir işletim sistemidir.

Linux’da sınır vardır oda sizin bizim hayal gücümüz ve bilgimiz becerinizdir.

Linux kullanmak bilişim bilginizi arttırır. Program nedir yazılım nedir mantığını anlarız. Ben hep hayıflanmışımdır neden ülkemizden bir google ,    facebook , twitter , youtube , yahoo çıkmıyor diye cevabı burada bize sadece kullanma yani tüketme izni veriliyor aman elleme haa sonra cıs yaparım demeleridir  size abartılı gelebilir ama benim kanım budur  ülkemizde uygulanan siyaset budur siz silah yapmayın biz size satarız , siz araba yapmayın biz size satarız , siz uçak yapmayın biz size satarız siz onu yapmayın bunu yapmayın biz size satarız ne gerek var siz yazılım işine hiç bulaşmayın işletim sistemini elleme kotlarını görme programları elleme kotlarını görme sen kullan yaz oku  facebook gir eğlen  youtube gir video izle tamammı tamam siz bu dayatmaya tamam abi emrin olur diyorsanız kullanmayın. Yok kardeşim bana kimse yassak kardeşim diyemez diyorsanız buyrun Özgürlüğe buyrun linux kullanmaya.

Size antivirüs programı hakkında şunu söyleyeyim  ClamAV var  antivirüs programı o da bedava ama bu sizi korumak için değil bu program internetten size bulaşan ama size zara veremeyen virüslerin sizden başkasına  bulaşmasındiye siz virüsün ne olduğunu Unutacaksınız emin olun internette deli gibi özgürce gezmenin tadına varacaksınız ve  internette gezerken gördüğünüz virüs ve antivirüs hakkında yazıları yorumları görünce güleceksiniz ve ben bu terimleri bir yerden hatırlıyorum ama deyip güleceksiniz.

Uyarı : Bu blog (web sitesinde) durum tespiti, genel kültür, tavsiye ve mizah (espiri) amaçlı yazılar paylaşılmaktadır. Başkaca siyasi, ticari amacı yoktur.