Güvenli şifre oluşturmak istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyunuz.
Son zamanlarda internet dünyasında ve sosyal ağlarda yaşanan şifre hırsızlığı olayları kullanıcıların şifre belirlerken yaptıkları hataları yeniden gündeme getirdi. 
Bu hatalara düşmemek için deneme yanılma yöntemi ile tahmin edilemeyecek şifreler belirlememek için dört basit yöntem öneriyorum.

Yapılan araştırmalar kullanıcıların ne denli yanlış şifre tercihi yaptığını gözler önüne seriyor. Birçok kullanıcının güvenli olmayan şifre kullandığı görüldü. (1234) veya doğum tarihi gibi kısa ve rutin şifrelerin çokluğu göze çarparken, bazı kullanıcıların giriş yaptığı platformun adını kullandığı ortaya çıktı. Örneğin Ali isimli bir kullanıcının giriş yaparken şifre olarak (facebookali) yada (alininfacebooku) yada (1234)(123456) yada doğum tarihi yazdığı belirlendi.

Bu durum saldırganların hackerların işlerini kolaylaştırıyor saldırganlar hackerlar gelişen teknoloji sayesi otomatik deneme yapan programlar, uygulamalar ile birçok şifreyi ele geçirmeye başladı. Bu nedenle şifresini çaldırmak istemeyen kullanıcıların artık daha güçlü şifreler oluşturması gerekiyor. İşte yapılması gerekenler.

1. Harf ve rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan en az . 10 ila 12 karakterli şifreler oluşturulabilinir, banka gibi kritik sitelerdeki şifrelerin daha da uzun olmasında fayda var.

2. Anlamlı birkaç kelime yerine dağınık kelimeler kullanın. Örneğin, HavaGüzel şeklinde alınan şifre yerine KaleMurcKalemlik gibi bir şifre kullanmak daha etkili olacaktır.

3. Eskiden hayır olsaydı bit pazarına nur yağardı. Eninde sonunda daha önce kullandığınız bir şifre saldırganlar tarafından denenecektir eski şifreleri yeniden kullanmayınız.

4. Her sitede aynı şifreyi kullanmamalısınız. Eğer bir sitede şifre saldırganların eline geçerse, diğerlerinde de geçmemesi için hiçbir engel kalmaz.

Hacker’ların açısından bakarsak kırılmayacak şifre hacklenmeyecek web sitesi yoktur.

Size düşen kırılması en zor en iyi şifreyi oluşturmak.
Umarım bu yazı sizler için faydalı olmuştur.

Uyarı : Bu blog (web sitesinde) durum tespiti, genel kültür, tavsiye ve mizah (espiri) amaçlı yazılar paylaşılmaktadır. Başkaca siyasi, ticari amacı yoktur.