Ne kadar az bilirsen o kadar iyi uyursun.” der Gorki

Uyursan gece biter, uyumazsan sen." der Sartre

Çok uyumak kaçmaktır, uyuyamamak ise yakalanmak." der Freud

Bu düşünürler diyorlarki bilgi insanı huzursuz eder insanın uykusunu kaçırır. Amma bilmemek yani cahillik huzurdur, keyifdir, mutluluktur.


Bir Türk sözü vardır. "Çok okuyan mı bilir çok gezen mi bilir" cevap CAHİL bilir çünkü cahil her boku bilir ve çokta huzurlu, keyifli, mutludur.

Cahil okumaz ama bilir.

Cahil okumaz ama inanır. 

Mesela cahil Kur'an'ı Kerim'i okumamıştır ama inanır müslümandır.

Cahil Tevrat'ı İncil'i okumamıştır ama değiştirildiğini bilir.

Cahil istanbul sözleşmesini okumamıştır ama Türk aile yapısını bozduğunu bilir.

Cahil Lozan barış antlaşmasını okumamıştır. Ama Lozan barış antlaşmada gizli madde olduğu bilir. Lozan antlaşmasında gizli madde olduğu için madenlerimizi çıkaramadığımızıda bilir. Ve Lozan barış antlaşmanın 2023'de biteceğinide bilir.

Cahil bu kadar çok şeyi bilir ama gece yada gündüz başı yastığa çeyrek kala horul diye uyur çünkü cidden cehalet cahillik huzurdur keyifdir mutluluktur.

Bu yazıyı bile okuduğuna göre eminim sende okuyan araştıran bilgili birisin eee o kadar okuma araştırma bilgi neye yaradı sana stresten, huzursuzluktan, korkudan başka ne verdi gece yatağa yattıktan sonra saatlerce uyuyamamaktan başka ne verdi koca bir hiç.

Sana dost tavsiyesi ana haber bültenlerini izleme tartışma programlarını izleme haber kanallarını izleme ve bunları sosyal medyadanda takip etme haberden gündemden uzak dur.

Komedi filmleri izle eğlenceli klipleri izle belgesel izle sosyalleş gez eğlen tabelaların dışında başka bir şey okuma.

Bunlar benim tavsiyem yapabilecekmisin hayır neden biliyormusun bu fıtrat insan yapısı ve yaşam tarzı senin benim fıtratımız yapımız yaşam tarzımız bu onlarınkide o eee bu yazıyı neden yazdın diyorsun bilmiyorum içimi döktüm sana, seninle dertleştik, seninle kızdık kötümü oldu iyi oldu iyi hadi sana huzurlu keyifli mutluluk sağlık bolluk dolu günler dilerim.

Uyarı : Bu blog (web sitesinde) durum tespiti, genel kültür, tavsiye ve mizah (espiri) amaçlı yazılar paylaşılmaktadır. Başkaca siyasi, ticari amacı yoktur.